• Masopust na chodbách
     • Masopust na chodbách

     • Masopust – období veselí, zabíjaček, karnevalů a zábavy.
      I my jsme si ve škole připomněli tradiční lidové veselí a po prvním i druhém
      stupni se prošel masopustní průvod. V čele se kolébal hodný medvěd, kterého
      doprovázeli kovbojové, čarodějnice, metaři, policista, smrtka a další přestrojení
      deváťáci.
      Maškary zpívaly tradiční moravské masopustní písničky, zatančily si se žáky a za
      rozveselení dostaly dokonce masopustní koblihy.
      Příští rok se potkáme zase!
      Redakce Světa medvědů

    • Recitační soutěž
     • Recitační soutěž

     • Po roce se na ZŠ Osecké 315 opět recitovalo. Jako první se 27. ledna předvedli žáci 3. a 4. kategorie (6. – 9. ročník).  Texty byly náročné a přednesy propracované. Ve 3. kategorii byla nejlepší Lucie Vavříková ze třídy 7. B s ukázkou z knihy Řeka, která teče pozpátku. Vítězkou nejstarší kategorie se stala Karolína Kulhánková z 8. A s textem od Šimka a Grossmanna.

      První únorový den se pak soutěžilo na prvním stupni. Malých recitátorů bylo celkem 38. Premiéru si vyzkoušeli i ti nejmenší v nulté kategorii, kterou vyhrála Martina Zavadilová z 1. A. Zlato v 1. kategorii si s básničkou Hrnečku, vař! vyrecitoval Danny Sobotka ze třídy 3. A a 2. kategorii ovládla s Červenou Karkulkou Michaela Loučková z 5. A.

      Jelikož se někteří soutěžící účastnili lyžařského kurzu a také žáky čekaly jarní prázdniny, muselo být vyhlášení posunuto. Všichni účastníci si však hned po výkonu odnesli sladkou odměnu za odvahu a snahu. Oficiální výsledky byly tak vyhlášeny 14. února a žáci na prvních třech místech obdrželi hmotné ceny. Navíc v 1. – 4. kategorii dva nejlepší postoupili do okresního kola, které se bude konat koncem února v Přerově.

      T.Schwanzerová, L. Procházková

    • Lyžařský kurz 2023
     • Lyžařský kurz 2023

     • Jako každý rok i letos naše škola zařídila pro své žáky lyžařský kurz. Destinací byly stejně jako v minulém roce Beskydy, tentokrát středisko na hranicích se Slovenskem – Skiareál Kohútka. Kurzu se v letošním roce účastnilo 32 dětí, z toho 8 žáků z osmé třídy a 24 žáků ze sedmých ročníků. Ubytování bylo zajištěno na horské chatě Javorka.                                                                                                                  

      První den se nesl v duchu ‚stěhování národů“. Vyrazili jsme autobusem, který nás dovezl pod kopec, kde leželo naše lyžařské středisko. Na místě jsme z autobusu přeložili zavazadla a výstroj na další auto, které nám je odvezlo k chatě. Žáci a učitelé pokračovali k chatě pěšky. Po výšlapu na nás čekal zasloužený oběd. Poté proběhlo rozdělení pokojů, vybalení, seznámení s personálem a prostředím chaty a příprava výstroje a výzbroje na svah. Po krátkém odpoledním klidu jsme vyrazili na svah, kde jsme rozdělili žáky do družstev podle výkonnosti. Odpolední blok na svahu pokračoval pro některé seznámením s výzbrojí a prvními krůčky na lyžích a snowboardu a pro některé už prvním lyžařsky aktivním seznámením se svahem. Po výuce na svahu navazoval blok teorie, kde jsme si ukázali a vysvětlili, k čemu slouží a jak se správně používá lyžařská výzbroj. Taky jsme žáky poučili o tom, jak se chovat na horách a lyžařských sjezdovkách. Následovala večeře a poté večerní seznámení s okolím formou vycházky. Po vycházce proběhla večerní hygiena a večerka.                                

      Druhý den jsme měli nádherné počasí a to se odrazilo i na výuce. Žáci tento den udělali při zlepšování svých lyžařských dovedností největší pokrok. Ranní i odpolední lyžařský blok proběhl velmi úspěšně. Program byl doplněný o hry v zimní přírodě a výlet na „Slovensko a zpět“. Do celokurzovní bodové tabulky byly připsány první body za pořádek na pokojích. Další body si pokoje připsaly za vytvoření svého „erbu pokoje“, který celý týden zdobil jejich dveře.                                                                     

      Třetí den nám ještě dopoledne počasí přálo a výuka na svahu probíhala vesele a ke spokojenosti všech účastníků. Dostavila se radost z dalších pokroků a dovedností. Odpoledne se počasí začalo zhoršovat, zvedal se vítr obohacený deštěm se sněhem. Program byl doplněn přednáškou profesionálního záchranáře z Horské služby. Do bodovací tabulky si pokoje připsaly body za kvíz, který žákům rozšířil obzory ve více oblastech, ne jen v lyžování.                                                                                        

      Čtvrtý den nám počasí nepřálo, hustě sněžilo a sníh byl „mokrý“, což mnohdy znepříjemňovalo lyžování tím, že se nám doslova lepily lyže na sjezdovku. I tento den jsme zvládli. Večer se žáci pobavili u společenských soutěží a her, za které opět pokoje získaly body. Vyrovnanou celokurzovní tabulku pokojů nakonec definitivně rozhodlo bodování úklidu pokojů. Proběhlo vyhlášení soutěže a byly rozdány diplomy a ceny. Před spaním si žáci na uklizených pokojích už hravě zabalili věci a následovala večerka.                                                                                    

      Poslední pátý den se mohli žáci zúčastnit lyžařského závodu, který proběhl dopoledne na svahu. Žáci si v něm mohli zasoutěžit a změřit své schopnosti se spolužáky. Ti, kteří se závodu neúčastnili, si užili poslední den lyžování, kdy se před obědem počasí umoudřilo a se svahem jsme se nakonec rozloučili s úsměvem na rtech. Po obědě jsme opět naložili sbalená zavazadla a pěšky se vydali směrem k autobusu.                Do autobusu jsme všichni nastoupili plní zážitků, nových dovedností, zkušeností a s novými kamarády. Během kurzu nás provázely i zdravotní nesnáze, ale nakonec vše dobře dopadlo a nikdo se nezranil.

      Mgr. Marián Takáč