• Den pro rodinu
     • Den pro rodinu

     • V pátek 26. 5. 2023 proběhlo v klášterní zahradě již tradiční odpoledne pro všechny školáky i poškoláky a jejich rodiny pořádané Spolkem rodičů a přátel školy při ZŠ Osecká 315. Na organizaci se velkou měrou podílela i lipenská posádka Armády ČR a skautské středisko Lipenská dvojka (v čele s Lukášem Slaměníkem a panem Zapalačem). Nejen jim, ale všem dalším dobrovolníkům z řad rodičů, prarodičů, žáků, paní vychovatelce Markétě Matuškové, strážníkům Městské policie v Lipníku nad Bečvou a Jednotce sboru dobrovolných hasičů města Lipník nad Bečvou patří velké poděkování, protože nejen díky pěknému počasí, ale hlavně díky jejich ochotě se celé odpoledne skvěle vydařilo a my již nyní plánujeme další ročník.

      Za SRPŠ při ZŠ Osecká 315 děkuje předsedkyně spolku Mgr. Gabriela Němčáková

      Další odkaz TV Lipník:

      https://www.tvlipnik.cz/l/den-pro-rodinu-lipnik-nad-becvou-26-5-2023/?fbclid=IwAR1JFNFX7APoSv1mHXCNePTHLNjII__zcUCt9Bn8F2sZBFPTqtUJ7vdPDXc

    • Zdravá svačinka
     • Zdravá svačinka

     • Žáci prvního stupně se zúčastnili doprovodné akce Školního projektu Mléko do škol a Ovoce do škol. Tato akce měla za cíl seznámit děti s různými druhy sýrů, ovoce a zeleniny a přispět tak ke zdravé výživě a vzdělání v oblasti potravin.

      V rámci projektu měli žáci možnost ochutnat různé druhy sýrů. Mezi sýry, které si vyzkoušeli, patřila gouda, eidam, žervé, laktík, kralevic…. Každý sýr měl svou jedinečnou chuť a konzistenci  a děti měly tak možnost objevovat rozmanitost chutí. Při degustaci se učily rozlišovat mezi různými druhy sýrů a vyjadřovat své dojmy.

      Kromě toho měly děti možnost ochutnat také různé druhy ovoce a zeleniny. Mezi vybraným ovocem byly melouny, jablka, avokáda, ananasy... a mezi zeleninou okurky a rajčata. Děti se seznamovaly s různými druhy ovoce a zeleniny, učily se rozpoznávat je podle jejich vzhledu a chutí a získávaly tak důležité informace o zdravé výživě.

      Zdravá svačinka všem moc chutnala.

    • Žákovský jídelníček
     • Žákovský jídelníček

     • V rámci spolupráce žáků a školní jídelny přichází Žákovská samospráva s další akcí.  Ta je zatím určena těm, kteří mají školní e-mailovou adresu, tedy žákům od 4. třídy. Mladší žáci budou mít prostor za týden.

      Často se stává, že si v jídelně děti vyberou špatně a pak si stěžují, že jim jídlo nechutná. Proto se teď mají možnost vyjádřit.

      Na chodbách druhého stupně je vyvěšeno 50 obrázků. Každý představuje jedno jídlo a má QR kód. Žáci si QR kód načtou a mohou hlasovat, jak moc jim dané jídlo chutná.

      Obrázky vytvořili deváťáci v hodinách informatiky s panem ředitelem. Deváťáci také budou odpovědi sbírat a zpracují je pro paní kuchařky, které pak zjistí, co vařit častěji a co ne. Děti si tak mohou vybrat vlastní jídelníček.

     • Květinový den

     • Přestože byla středeční obloha celý den zamračená, my jsme si ve škole vytvořili letní květinovou atmosféru. Krásně vyzdobená škola, spousta dětí v kytičkovaném oblečení a rozkvetlé třídy nám zpříjemnily celý den.

      Od rána mohli žáci druhého stupně plnit dva kvízy.  Jeden se týkal květin, druhý pro přírodu tak důležitých včel. Za odpovědi soutěžící čekala sladká odměna.

      V 10 hodin jsme se všichni sešli na dvoře a vytvořili společnou obří květinu.

      Odpoledne se Květinový den přenesl do školní družiny, kde na děti čekaly soutěže a Květinová diskotéka. Příští rok si tuto akci určitě zopakujeme.

    • Sběr palet pro nové žákovské zázemí
     • Sběr palet pro nové žákovské zázemí

     • Milí žáci, rodiče a zaměstnanci školy,

      s radostí oznamujeme zahájení nového projektu naší školy, kterým je vytvoření posezení z palet na našem školním dvoře. Chtěli bychom vytvořit příjemné a moderní místo, kde se naši žáci mohou scházet, odpočívat a trávit volný čas společně s přáteli. A pro tento účel potřebujeme vaši pomoc!

      V rámci naší iniciativy vyhlašujeme sběr palet. Pokud vlastníte palety, které již nepotřebujete, neváhejte a odvezte je kamkoliv na naše školní dvorní prostory. Pokud máte palety, ale nemůžete je odvézt, můžeme zajistit odvoz.

      Palety můžete donést kdykoliv během dne do konce školního roku. Stačí je přinést na školní dvůr a umístit na místo, které pro tento účel připravíme. Je to jednoduchý způsob, jak přispět ke zlepšení našeho školního prostředí a vytvořit prostor, který bude žáky motivovat k setkávání a aktivitám ve volném čase.

      Na konci školního roku pak plánujeme uspořádat zábavné opékání špekáčků na zbytkách palet. To bude skvělá příležitost, jak oslavit naši společnou snahu a poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli. Doufáme, že se nám podaří vytvořit příjemné a funkční posezení, které poslouží našim žákům po dlouhou dobu.

      Těšíme se na vaši podporu a zapojení do tohoto projektu. Pokud máte jakékoli dotazy nebo nápady, neváhejte se obrátit na nás.

      Děkujeme vám za vaši podporu a těšíme se na společnou snahu vytvořit útulné a moderní posezení na našem školním dvoře!

      S úctou,

      Vedení školy

    • Cyklistický kurz - 135 společných km
     • Cyklistický kurz - 135 společných km

     • 16. 5. 2023 se 28 žáků osmých tříd zúčastnilo cyklistického kurzu.

      Protože nejsme líní, nejeli jsme autobusem ani vlakem, ale na kole. Po 45 km jsme dojeli do cíle, kterým byla krásná Lovecká chata v Horce nad Moravou. Toto místo je pro naše potřeby ideální – klidné, obklopené přírodou.

      Každý den jsme se vydali na kole, abychom objevili krásy okolní přírody. Naše trasy byly pečlivě naplánovány a během týdne jsme ujeli 135 km.

      Náš kurz nebyl jen o cyklistice, ale také o soutěživosti. Během večerů jsme sledovali Mistrovství světa v hokeji, kde naši žáci fandili svým oblíbeným týmům. Soutěžili jsme v různých disciplínách mezi sebou, hráli minigolf a nasmáli se u vědomostního kvízu. Opékali jsme špekáčky a dokonce i zpívali.

      Odpočinkový den jsme strávili v pevnosti FORT Křelov, kde jsme si vyzkoušeli středověké zbraně a prohlédli pevnost. Program se nám moc líbil.

      V pátek jsme dorazili domů spokojení, unavení, …..se spoustou cyklistických zážitků.

      Cyklisté 8.A , 8.B

    • POMOZTE I VY akce „ŽIVOT DĚTEM“
     • POMOZTE I VY akce „ŽIVOT DĚTEM“

     • Život dětem o.p.s. pomáhá od roku 2000

      Posláním obecně prospěšné společnosti Život dětem je pomoc nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v rámci celé České republiky, které se ocitnou v obtížné životní situaci a potřebují odbornou pomoc a podporu svého okolí.

      Pomáhá především:

      - s úhradou zdravotních pomůcek, léčby, rehabilitačních a ozdravných pobytů.

      - nemocnicím se zakoupením přístrojové techniky a dalšího potřebného vybavení

      pro JIRP, Kardiocentra a další oddělení, která pečují o nemocné děti.

      - s pořízením zdravotních, rehabilitačních a výukových pomůcek, hraček a s

      úhradou ozdravných pobytů pro děti.

      Informace u paní učitelky Macháňové (1.B)

    • Bylinková zahrádka
     • Bylinková zahrádka

     • Ve školní jídelně si od tohoto týdne můžete pochutnat na svěží vodě s mátou. Máta je vypěstovaná našimi šesťáky v rámci spolupráce Žákovské samosprávy a Školní jídelny.

      Šesťáci položili základ naší bylinkové zahrádky. Podívejte se na fotky.

       

    • Křeslo pro hosta
     • Křeslo pro hosta

     • Ve středu 10. května se v naší školní družině konalo tradiční Křeslo pro hosta. Tento měsíc jsme měli tu čest pozvat paní vedoucí kuchařku Pavlínu Špunarovou. Děti se na ni těšily a připravily pro ni spoustu otázek.

      Paní Špunarová ochotně odpovídala na všechny dotazy. Zajímalo děti, jestli si paní kuchařky zpívají při vaření, na co se inspirují, nebo kolik barev triček mají v kuchyni. Nejvíce děti zajímalo, pro kolik strávníků se u nás ve škole vaří a jaké jídlo si děti nejvíce přidávají.

      Paní kuchařka také sdělila dětem, jaké jídlo je nejnáročnější na přípravu a naopak, které je nejjednodušší. Dětem bylo potěšením, že se na jídelníčku brzy objeví pizza, na kterou se všichni těší.

      Křeslo pro hosta je skvělá příležitost pro děti, aby mohly poznat různé osobnosti a zajímavé lidi. Děti se také mohou dozvědět spoustu nových věcí a získat nové zkušenosti.

      Děkujeme paní kuchařce Pavlíně Špunarové za příjemné povídání a těšíme se na dalšího hosta v našem křesle.

    • Pohár rozhlasu
     • Pohár rozhlasu

     • V Přerově se v pondělí 10. května konal již 54. ročník atletické soutěže družstev POHÁR ROZHLASU. Na této významné akci se představily také naše starší žákyně, které naši školu reprezentovaly ve složení Grammerová, Habermannová, Hradilová, Žeravíková, Pikonská, Kulhánková, Pokorná a Poláková.

      Soutěžilo se v šesti atletických disciplínách, konkrétně v běhu na 60 m, běhu na 800 m, skoku dalekém a skoku vysokém, vrhu koulí a štafetách na 4x60 m. Naše dívky dosáhly velmi pěkných výsledků v několika disciplínách. Pokorné se výborně vedlo ve vrhu koulí, kde obsadila fantastické třetí místo. Žeravíková a Grammerová skončily ve skoku vysokém na 4. a 5. místě, Habermannová v běhu na 800 m a Hradilová v běhu na 60 m obsadily krásné 5. místo. Ve štafetách jsme si připsali čtvrté místo.

      S celkovým součtem bodů se naše dívky umístily v okresním klání na 5. místě.

      Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další sportovní akce.

    • Návštěva kasáren
     • Návštěva kasáren

     • 5. 4. 2023 si někteří žáci naší školy užili krásný slunečný DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V DUKELSKÝCH KASÁRNÁCH.

      Prohlédli jsme si vojenská vozidla a některými se i projeli. Vyzkoušeli jsme si střelbu ze vzduchovky, detektor kovů a nechyběly ani ukázky vojenských zbraní.  Ochutnali jsme vojenskou stravu (guláš a párek v rohlíku), namaskovali si obličej, zasoutěžili si a v závěru akce jsme se vyřádili na skákacím hradu. 

      Odnesli jsme si drobné ceny a bohaté zážitky.

      Děkujeme.

     • Deváťáci v jídelně

     •  

      V rámci spolupráce školní jídelny a žákovské samosprávy si deváťáci zašli popovídat s paní vedoucí školní jídelny Světlanou Nohejlovou a paní vedoucí kuchařkou Pavlínou Špunarovou.

      A musíme říct, že žáky většina informací překvapila! Dozvěděli se, že ve školní jídelně se vaří převážně česká jídla a paní vedoucí se musí řídit tabulkami a normami. Jídelníček paní vedoucí sestavuje podle tzv. potravinového koše, který určuje, kolik musí uvařit luštěnin, masa, ryb a hlavně ovoce a zeleniny. Naopak, jak musí šetřit se solí, cukrem a výrazným kořením. Protože naše kuchyně vaří i pro děti ze školky, prvním jídlem v jídelníčku je vždy lehčí jídlo, které je vhodné i pro malé děti. Ani požadovaných hranolků se v jídelně nedočkáme, protože by rázem vyčerpaly možnou tukovou dotaci na celý týden. Hamburgery ani tacos do české školní jídelny bohužel nepatří. Naopak polévky jsou tradiční součástí českého oběda a z nich mají děti nejraději frankfurtskou, gulášovou a kuřecí vývar. Deváťáci se shodli, že kvalita jídel se od jejich první třídy výrazně zlepšila. Na závěr besedy se mohli žáci po skupinkách podívat i do školní kuchyně. Tam je např. překvapilo, že kvůli bezpečnosti nikde nesmí ležet ostré nože. Po úterní besedě, kdy deváťáci zjistili, kolik práce se skrývá za přípravou oběda pro 600 strávníků, jim bude v jídelně určitě chutnat ještě víc. 

    • Běh pro zdraví
     • Běh pro zdraví

     • 2. května se v Lipníku nad Bečvou konal charitativní běh podporující „společnost pro ranou
      péči podporující rodiny s dětmi v těžkých situacích“. Naše škola u akce takového charakteru
      rozhodně nechyběla. Startovné našich běžců zajistila příspěvkem SRPŠ. Akce se vydařila a
      k běhu nám přálo počasí. Trať byla obohacena o stanoviště, kde běžci plnili různé úkoly a
      zároveň se občerstvili a načerpali sílu na další běh. Naši školu reprezentovalo 14 běžců, kteří
      cestou úspěšně plnili úkoly na všech stanovištích. Do cíle doběhli všichni v pořádku a bez
      zranění. Z akce si všichni odvezli drobné odměny a hlavně pocit, že svou účastí pomohli dobré věci.