• Beseda deváťáků na IPS ÚP Přerov
     • Beseda deváťáků na IPS ÚP Přerov

     • Ve čtvrtek 6. října se jeli deváťáci poradit do Informačního a poradenského střediska přerovského úřadu práce o dalším povolání. V první části besedy se dozvěděli, které jsou v současnosti nejžádanější profese a jaké vzdělání je pro ně potřebné. Druhá část besedy byla praktická, žáci si vybrali z velké nabídky středních škol v regionu informace o své zvolené škole. Zjistili, kolik uchazečů bylo přijato ke studiu v loňském školním roce a kolik jich plánuje škola přijmout v roce letošním. Tato beseda byla první z řady informačních besed o volbě povolání, následovat budou návštěvy burzy škol a dnů otevřených dveří. 

    • Minifotbal
     • Minifotbal

     • 6. 10. 2022 se konala v Hranicích soutěž v „minifotbalu“ základních škol, kde jsou naši žáci každoročními účastníky. I tento rok jsme vyrazili reprezentovat naši školu v dobré sportovní náladě. V prvním klání jsme soupeře přetlačili o jedinou branku a zaslouženě si z utkání připsali do tabulky plný počet bodů. V dalších dvou utkáních nás bohužel kvalitnější a sehranější soupeři přehráli a tak jsme bodově vyšli naprázdno. Turnaj jsme zakončili dobrým týmovým výkonem a za remízu si připsali do tabulky bod. V konečném součtu bodů, to tento rok na postup nevyšlo, ale to se pokusíme napravit v příštím roce. Žáci statečně a férově odehráli všechna utkání, za co jim patří zasloužená pochvala.  Turnaje se účastnili Žáci: David Simon, Martin Sedlák, Matyáš Dohnal, Mikuláš Hanák, Petr Budai, Alexandr Ondruška, Dan Peška, Štěpán Molin a Tomáš Hradílek.

    • Přespolní běh - Všechovice
     • Přespolní běh - Všechovice

     • V úterý 4. 10. 2022  jsme se se staršími i mladšími děvčaty účastnily běžecké soutěže v „Přespolním běhu „  v zablácených a promočených Všechovicích.  Mladší děvčata ve složení Poláková, Olejníková, Rýdlová, Stejskalová, Boucníková a Koláčková musela zdolat trať dlouhou 1800 m, starší dívky  ve složení Jenišová, Hradilová, Pikonská, Habermanová, Grammerová a Vočková zdolaly trať dlouhou 2300 m. Většina dívek běžela tak dlouhou trať poprvé v životě a i přesto se s ní popraly jak nejlépe mohly. Největšího úspěchu dosáhla Jolana Poláková, která ve své kategorii doběhla ze všech 76 závodnic první. V těsném závěsu za ní skončila Olejníková a Rýdlová. U starších dívek nejlépe dopadla Jenišová, potom Hradilová a Pikonská. Součtem časů v družstvu se nakonec mladší dívky  umístily na krásném 4. místě, starší obsadily  8.místo  z celkového počtu 12 družstev.

      Děvčatům moc děkujeme a přejeme další úspěchy .

      Lenka Schmidtová

    • Sportovně turistický kurz
     • Sportovně turistický kurz

     • Je to přesně týden, co se šesté ročníky vrátily ze sportovně turistického kurzu. Kurz započal již v pondělí 19. 9. ráno odjezdem z Lipníka nad Bečvou. Cíl byl jasný – Štramberk a jeho okolí. První den cesty nám České dráhy zajistily neplánovanou pauzu a zároveň prohlídku parku u zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Přes zdržení jsme nakonec dorazili do Veřovic, odkud jsme se mohli již pěšky vydat směr Velký Javorník. Túra byla náročná a počasí nám také moc nepřálo, avšak pláštěnky a nové vrstvy oblečení vypomohly a my dosáhli vytoužené rozhledny a poté ještě vytouženější cesty zpět. Následné ubytování ve Štramberku proběhlo v radostném a příjemně unaveném duchu.

      Úterní program probíhal v našem rekreačním areálu. Žáci se rozdělili do 5 týmů a celé dopoledne soutěžili o nejlepší umístění. Po obědovém odpočinku se i příčinou nepříznivého počasí pokračovalo v herním duchu. Středeční den byl vyhrazen návštěvě samotného města Štramberk. Po dvou skupinách se žáci vystřídali v pekárně „U Káči“, kde se dozvěděli více o Štramberských uších a vykoupili snad celý obchod. Následně jsme absolvovali komentovanou prohlídku Minizoo Aqua Terra. Dobrovolníci byli svědky krmení vybraných plazů a někteří se s jedním dokonce hrdinně vyfotili. Vrcholem dne byla asi nejznámější štramberská památka – Trúba.

      Předposlední den kurzu jsme se vydali zpět do Štramberka, tentokráte se zaměřením na nejstarší dějiny. Naším cílem se stala jeskyně Šipka a k ní vytvořená naučná stezka. Týmy musely odhalit úkoly na přiložené mapě a zapsat správné odpovědi do pracovního listu. Po návratu do areálu a obědovém (zaslouženém) odpočinku na žáky čekala jedna z posledních soutěží plná vědomostních, ale i odvážných úkolů. Všechny týmy se soutěže účastnily víc než aktivně. Ovšem úplně poslední možností, jak získat pro svůj tým body, byla závěrečná dramatizace. Celotýdenní soutěžení nakonec vyhrál tým Avengerů.

      Po konci zdravého soupeření i deštivého počasí (konečně) jsme si společně mohli vychutnat večerní pohodové posezení u táboráku. Nechybělo hraní na kytaru, zpívání a také samozřejmě opékání špekáčků. Závěrem večera byla žáky tolik skloňovaná stezka odvahy. Ráno už nás čekalo kromě snídaně jen balení a návrat do Lipníka nad Bečvou.

    • Atletický čtyřboj
     • Atletický čtyřboj

     • 22.9. 2022 naše starší žačky bojovaly v okresním kole Atletického čtyřboje na krásném stadionu Viktorky Přerov. Většina dívek si zlepšila svá osobní maxima, zejména v běžeckých disciplínách . Po sečtení bodů se umístily na 5. místě.

      Děvčatům blahopřejeme a přejeme hodně úspěchu na dalších akcích .

      Lenka Schmidtová

    • Úspěch Patrície Žeravíkové na golfovém hřišti
     • Úspěch Patrície Žeravíkové na golfovém hřišti

     • Dovoluji si Vás informovat o skvělém úspěchu žákyně vaší školy Patricie Žeravíkové, která se stala mistryní golfového klubu Radíkov mezi ženami, který se odehrál ve dnech 10. a 11.9.2022 na hřišti v Radíkově.

      Patricie byla rovněž členkou extaligového týmu žen, který letos bojoval v nejvyšší celostátní soutěži.

      Jako mistryně klubu GC Radíkov bude ve dnech 8. a 9.10.2022 reprezentovat náš klub na turnaji Mistrů a Mistryň klubů České republiky v Golf Resortu Konopiště. 

      Dosažený výsledek však není ojedinělý, neboť v předchozích, předcovidových letech Patricie byla členkou čtyřčleného týmu dětí, který bojoval v celostátním finále Snag golfu (hra s plastovými holemi) v golfovém resortu Albatross u Prahy. Mezi dvanácti týmy  se umístili na vynikajícím druhém a 2x na třetím místě. Turnaj se hrál jako součást projektu České golfové federace Se školou na golf. 

      Pochvalu zaslouží za houževnatost a cílevědomost, který přináší výsledky a je vzorem pro naše mladé členy.

      Přejeme Patricii úspěšnou reprezentaci našeho klubu, školy a regionu na tomto vrcholném celostátním golfovém klání.

      Na adresu školy napsal

      Jaroslav Jiříček

      prezident klubu

      GOLF CLUB Radíkov, z.s.

    • Slavnostní otevření odborné učebny přírodních věd a učebny cizích jazyků
     • Slavnostní otevření odborné učebny přírodních věd a učebny cizích jazyků

     • 1. září bývá tradičně pojato ve svátečním duchu. Pro nás byl tento den doprovázen ještě jednou významnou událostí, a to díky slavnostnímu otevření nových multimediálních učeben přírodních věd a cizích jazyků, které byly na naší škole vybudovány. Celkem projekt trval 4 roky a nakonec se vyšplhal na 5 milionů korun, přičemž 4 500 000 byly kryty dotačním fondem IROP. 
      Události se účastnilo několik desítek lidí z řad učitelů, vedení školy, vedení a funkcionářů města a taky pedagogických pracovníků z okolních lipenských škol. Po úvodním projevu hlavních aktérů přestřihli okrasnou mašli lemující vstup dveří do těchto učeben pan ředitel Mgr. Lukáš Rejzek a pan starosta Ing. Miloslav Přikryl. 
      V učebně přírodních věd nás přivítali Mgr. Martina Suchánková a Mgr. Ondřej Kubes, kteří nás seznámili s širokým spektrem pomůcek a možným využitím nově nainstalované techniky. Seznámit jsme se mohli např. s multimediálním panelem, digitálním mikroskopem, vizualizérem, výškově ovladatelným stolem, třemi badatelskými pracovišti s možností připojení k elektřině, nerozbitným přenosným mikrofonem v molitanové kostce nebo dalšími pomůckami zaměřenými na téma elektřina, magnetismus, optika a jiné. Učebnu lze pomocí rolet úplně zatemnit a provádět tak atraktivní pokusy, což nám efektivně demonstroval Mgr. Ondřej Kubes. Aktivně se do pokusů zapojil i pan starosta, který si nechal dobrovolně zapálit svou dlaň. Nutno podotknout, že nikdo z aktérů nepřišel ke zdravotní újmě.
      Učebna cizích jazyků je situována do tvaru U s aktivně využitým meziprostorem, který je vybaven sedacími vaky. Každé místo obsahuje tablet s odnímatelnou klávesnicí a sluchátka, které může učitel libovolně ovládat pomocí stanice softwaru jazykové laboratoře Mercurius 21. Funkce sluchátek je obzvláště nápomocná při rozhovorech, neboť žáci slyší pouze svého spolužáka, se kterým mohou aktivně komunikovat a plně se soustředit na jejich vzájemnou interakci. 
      Pevně věříme, že se zde budou cítit žáci příjemně, odnesou si spoustu vědomostí a dovedností a na hodiny budou docházet s úsměvy na tvářích. Poděkování patří všem, kteří se na projektu těchto dvou učeben angažovali. 


       

     • Letáček nový školní rok

     • I nyní máme pro vás přichystaný letáček s nejdůležitějšími informacemi pro právě startující školní rok. Informace si můžete přečíst níže nebo pokud nás navštívíte osobně, tak letáček bude k dispozici na několika různých místech ve škole.

    • Výlet prvňáčků
     • Výlet prvňáčků

     • Ve čtvrtek 23. 6. 2022 nasedli prvňáčci do autobusu, který je zavezl na zříceninu hradu Starý Jičín.

      Zde je uvítal kastelán hradu oděný v dobovém kostýmu, se kterým si děti hrály podle staré pověsti na hledače pokladu. Po splnění všech úkolů úspěšní hledači našli klíč k otevření staré truhly s pokladem.

      Kromě pokladu jsme si užili i nakupování suvenýrů a krásné počasí i přírodu.

      Plni zážitků jsme se vrátili domů. 👍

    • Výlet 9. A
     • Výlet 9. A

     • Poslední předprázdninový víkend zahájili žáci 9.A o den dříve. V pátek 24. června se vydali na cestu do Přerova, kde je čekalo dopoledne strávené hraním bowlingu. Pro některé se jednalo o premiéru, takže koule končily častěji ve žlábku než na dráze, ale ke konci už se začínalo dařit i těm méně zkušeným. Přeborníkem třídy se stal Tomáš Anderla, kterému se navzdory zlomenému prstu na ruce povedlo získat nejvíce bodů ze všech. Gratulujeme! Za odměnu jsme si poté všichni pochutnali na místní pizze, bez které by se správný bowling neobešel. 😎

    • Praha moderní
     • Praha moderní

     • Ve středu 22. 6. 2022 se po čtyřech letech vydali deváťáci znovu do Prahy. Tentokrát se zaměřili na poznávání moderní historie.

      První zastávkou byl vyšehradský hřbitov, kde žáci hledali náhrobky slavných českých osobností a vyplnili pracovní list. Metrem se přesunuli k pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje, prohlédli si i jeho kryptu, ve které zahynuli českoslovenští parašutisté, kteří spáchali atentát na R. Heydricha.

      Cestou kolem Tančícího domu a Národního divadla se žáci zastavili u sousoší Olbrama Zoubka

      vytvořeného na památku obětem komunismu. Na Kampě všechny překvapila velikost miminek Davida Černého a vznikly krásné fotky u Lenonovy zdi. Přes Karlův most prošli deváťáci kolem Rudolfina do židovského města. Prohlédli si Pinkasovu synagogu, starý židovský hřbitov a Španělskou synagogu, před níž stojí pomník Franze Kafky.

      Po občerstvení v Palladiu se žáci vydali kolem Obecního domu na Václavské náměstí. Lucerna

       a pamětní deska Jana Palacha na místě, kde se upálil, byly posledními zastávkami.

      Ve večerních hodinách dorazili zcela vyčerpaní deváťáci zpět do Lipníka.

     • Pasování prvňáčků na čtenáře

     • Středečního rána se naši prvňáčci nemohli dočkat, neboť je čekal velký den. Za své čtenářské výkony byli v Městské knihovně pasováni na čtenáře a odnesli si dárek v podobě knížky a placky "Jsem čtenář".GRATULUJEME!

    • Turnaj ve stolním tenise
     • Turnaj ve stolním tenise

     • Dne 22. 6. 2022 uspořádala naše škola ZŠ Osecká 315, Lipník nad Bečvou turnaj ve stolním
      tenisu – dvouher. Na turnaj se přihlásilo celkem 39 žáků. Tentokrát se hrálo na školním dvoře
      pod širým nebem, systémem základních skupin a vyřazovacího „pavouka“ ve dvou věkových
      kategoriích: I. kategorie – 1. - 5. ročník
      II. kategorie – 6. - 9. ročník
      V I. kategorii se umístil na 3. místě překvapivě Jan Polák, na druhém místě skončil Václav
      Uličník, oba z 5.A a 1. místo vybojoval přesvědčivě a bez ztráty setu Lukáš Haluška ze 4.B,
      všichni ze ZŠ Osecká 315, Lipník nad Bečvou.
      Ve II. kategorii získal 3. místo Antonio Sivák ze ZŠ Osecká 301, 2. místo obsadil Dan Peška a
      vítězem se stal očekávaně Filip Přikryl, oba z 8.A ZŠ Osecká 315.


      Výherci byli odměněni diplomy, medailemi a krásnými poháry.


      Velký dík patří ZŠ Lipník nad Bečvou,  Osecká 315, Městu Lipníku nad Bečvou, statutárnímu orgánu, které nám
      umožnilo prostřednictvím grantu tento turnaj zafinancovat a všem zúčastněným.

    • Archeoskanzen a Modrá u Velehradu
     • Archeoskanzen a Modrá u Velehradu

     •  

      Naši sedmáci odjeli 15. června za poznáním do Modré u Velehradu. Nejprve navštívili archeoskanzen, kde se seznámili s řemesly, bydlením, vařením a životem v dobách Velké Moravy. Mohli si vyzkoušet dobový oděv i zbroj, mletí mouky na žernovu a  také ochutnat placky. Poté se příjemnou procházkou kolem rybníka přesunuli na známé poutní místo, Velehrad. Prohlédli si baziliku a přilehlé památníky Cyrila a Metoděje a nevynechali ani návštěvu turistického informačního centra. Na závěr je čekala návštěva v expozici Živá voda, kde mohli v proskleném tunelu sledovat sladkovodní ryby plující nad nimi.  Největší pozornost vyvolala vyza velká, jeseter, štiky a obří kapři. Zlatý hřeb programu však měl teprve přijít. Bylo jím koupání v jezírku nad akváriem, kde se znavení žáci mohli v horkém počasí osvěžit.

      Exkurze zdařile propojila teoretické poznatky z dějepisu, zeměpisu a přírodopisu s praxí a žáci si odnesli spoustu pěkných fotek a příjemných zážitků.

    • Exkurze Krakov - Osvětim
     • Exkurze Krakov - Osvětim

     • Ve středu 8. 6. 2022 se žáci devátých ročníků vydali na exkurzi k našim sousedům do Polska. První zastávkou bylo třetí největší město – Krakov. Jako bývalé hlavní město se Krakov pyšní bohatou historií i památkami. Společně jsme vyšli k majestátnímu hradu Wawel, který se tyčí nad řekou Vislou. Zpod deštníků a pláštěnek, jelikož nás zastihla menší dešťová přeháňka, jsme obdivovali samotný Královský hrad, katedrálu sv. Stanislava a Václava a velkolepé arkádovité nádvoří. Z hradu jsme se nejlépe dochovanou památkovou ulicí Kanonicza (Kanovnická ulice) dostali ke Kostelu sv. Petra a Pavla a dále pak až na Královský rynek (Rynek Główny), kterému ve středu dominují Sukiennice a věž staré radnice. Naneštěstí se deštík proměnil v průtrž a my jsme byli nuceni uschnout v teple nejbližších občerstvení.

      Jakmile však déšť ustal a naše boty nebyly malými rybníčky, navázali jsme na program v Královském rynku, jelikož neméně důležitými památkami jsou vedle Sukiennice také Kostel sv. Vojtěcha, Mariánská bazilika (kostel Nanebevzetí Panny Marie) se dvěma různě vysokými věžemi a kostel sv. Barbory. Nachází se zde i socha nejznámějšího polského romantického spisovatele Adama Mickiewicze.

      Po hodinovém odpočinku a sušení ponožek v autobuse nás čekala tříhodinová komentovaná prohlídka bývalého koncentračního tábora Osvětim a přilehlé Březinky. Areál jsme opouštěli při západu slunce a v nočních hodinách jsme se zcela vyčerpaní, avšak bohatší o kulturní i historické poznatky, navrátili ve večerních hodinách domů.

     • OZNÁMENÍ O KONÁNÍ ZVLÁŠTNÍHO ZÁPISU DO ZÁKLADNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023 PODLE § 2 ZÁKONA Č. 67/2022 SB. (LEX UKRAJINA ŠKOLSTVÍ

     • Ředitel základní školy / Директор початкової школи: Základní škola Lipník nad Bečvou, ulice Osecká 315, okres Přerov, příspěvková organizace

      oznamuje místo a dobu konání zvláštního zápisu dle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. do základního vzdělávání pro školní rok 2022/23:

      повідомляє про місце та час проведення спеціального запису відповідно до § 2 Закону № 67/2022 Зб. до початкової школи на навчальний рік 2022/2023:

      Tento zvláštní zápis je určen pouze dětem, Цей спеціальний запис стосується тільки дітей,

      • kterým byla poskytnuta dočasná ochrana v souvislosti s válkou na Ukrajině. Prokazuje se vízovým štítkem nebo záznamem o udělení dočasné ochrany. які отримали тимчасовий захист у зв’язку з війною в Україні. Підтвердженням є візова наклейка або запис про надання тимчасового захисту.
      • kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území ČR, který se automaticky ze zákona považuje za vízum pro cizince s dočasnou ochranou. Prokazuje se uděleným vízovým štítkem nebo razítkem v cestovním pasu. які отримали візу на перебування понад 90 днів з метою толерованого перебування у Чеській Республіці, яка за законом автоматично вважається візою для іноземців з тимчасовим захистом. Підтвердженням є візова наклейка або штамп у закордонному паспорті.

      Nevztahuje se na ostatní cizince, byť by měli ukrajinské občanství. Це не стосується інших іноземців, навіть якщо вони громадяни України.

      • Termín zápisu / Дата та час запису: 8. 6. 2022, 13.00 – 15.00
      • Místo zápisu / Місце запису: prostory základní školy
      • Předpokládaný počet přijímaných / Орієнтовна кількість дітей: není stanoven

      Organizace zápisu / Порядок запису:

      1. O přijetí žádá zákonný zástupce podle ukrajinského práva nebo zákonný zástupce podle českého práva.

      Заяву про зарахування дитини подає законний представник за законодавством України або законний представник за законодавством Чеської Республіки.

      2. Zákonný zástupce je povinen do prvního ročníku základního vzdělávání ve školním roce 2022/23 přihlásit dítě, které pobývá déle než 3 měsíce na území ČR a které dovršilo k 31. 8. 2022 věku 6 let. Pokud zákonný zástupce bude žádat o odklad zahájení povinné školní docházky, je nutné doložit doporučující posouzení příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

      У 2022/23 навчальному році законний представник зобов’язаний записати до першого класу початкової школи дитину, яка перебуває в Чехії більше 3 місяців і яка на 31.08.2022 року досягла 6-річного віку. Якщо законний представник просить відстрочки обов’язкового відвідування школи, необхідно надати рекомендаційний висновок відповідної шкільної консультаційної установи і лікаря-спеціаліста або клінічного психолога.

      3. Zákonní zástupci jsou povinni předložit tyto dokumenty:

      Законні представники зобов’язані подати такі документи:

      a) žádost o přijetí k základnímu vzdělávání (vzor je dostupný v česko-ukrajinské verzi ZDE(odkaz je externí)*, nebo lze vyzvednout osobně ve spádové základní škole)

      заяву про зарахування дитини до початкової школи (зразок доступний у чесько-українській версії ТУТ(odkaz je externí)*, або можна забрати її особисто у відповідній школі)

      b)  vízový doklad dítěte (při jiném než osobním podání se předloží kopie dokladu, která se založí do spisu);

      документ дитини, в якому є віза (якщо документи не подаються особисто, треба надати копію документа, яку буде поміщено у папку);

      c) doklad, ze kterého vyplývá oprávnění dítě zastupovat.

      документ, що дає право представляти дитину.

      4.   O přijetí k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy dle stanovených kritérií.

      Рішення про зарахування дитини до початкової школи приймає директор школи за встановленими критеріями.

       

      V /м. Lipníku nad Bečvou/дата 30. 5. 2022                                                          

       

      Ředitel základní školy / Директор початкової школи

      Mgr. Lukáš Rejzek

    • Požární cvičení
     • Požární cvičení

     • Vážení rodiče a žáci,

      v úterý 7. 6. 2022 se v naší škole uskuteční taktické cvičení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Žáci se po vyhlášení požárního poplachu budou evakuovat. Požární cvičení proběhne po deváté hodině a bude trvat přibližně jednu vyučovací hodinu. Po požárním cvičení bude pokračovat běžná výuka.

      Bezpečnost Vašich dětí a našich žáků je pro nás důležitou prioritou, proto je zapotřebí krizové situace velmi dobře nacvičit a zvládat.