• Předvánoční týden
     • Předvánoční týden

     • Na naší škole bereme přípravu na vánoční svátky opravdu zodpovědně. V pondělí 19. prosince jsme trénovali na sledování pohádek. Žákovská samospráva, tentokrát pod taktovkou Káji, Terky a Kláry z 8. A, připravila velký kvíz. Jak znáte vánoční pohádky? – české, světové, podle obrázků – na pěti velkých arších papíru vyvěšených na chodbách čekala na zájemce o předvánoční soutěžení řada otázek o ději, postavách a hercích. Některé pohádky musely děti poznat podle nejznámější hlášky, jiné podle fotky. Nechybělo ani opakování vánočních tradic formou křížovky. Na všechny pohádkoznalce čekala sladká odměna.

      V úterý 20. prosince běhala celá škola. Konal se totiž druhý ročník Běhu do schodů. Prvňáci až deváťáci si běh trénovali celý týden, takže samotný závod zvládli levou zadní. Po fyzicky náročném úterý na nás ve středu 21. prosince čekalo poklidné zpívání koled a vánočních písní v tělocvičně. Zazněly písně české, anglické, ruské i ukrajinské.

      Během předvánočního týdne se všechny třídy druhého stupně také seznámily s tradicí slavení Vánoc u našich ukrajinských spolužáků. V krásné prezentaci, kterou si připravila deváťačka Marharita Petrushenkova, se děti dozvěděly, jak na Ukrajině probíhá advent i tři sváté večery – Vánoce, Svatého Vasilja a Jordánsko. Marharita vysvětlila, z čeho se vaří typická vánoční kuťa /vařená pšenice, med, mák, rozinky/ a jaká další jídla jsou při svátečních večeřích na stole. Celou prezentaci můžete i vy zhlédnout na stránkách naší školy.

      Přejeme všem krásné pohodové Vánoce!

    • Lesní pedagogika
     • Lesní pedagogika

     • Dne 13. prosince jsme se sice probudili do mrazivého rána, ale  to žáky 7.B neodradilo. Dnes totiž nadešel den, kdy jsme si mohli vychutnat odměnu, kterou pro celou třídu získala vítězstvím ve výtvarné soutěži Lesy ČR Inna Kozáčková. V 8 hodin ráno jsme  nasedli do připraveného minibusu a vyrazili k vojenskému újezdu Libavá, ve kterém nás čekal program vánočně laděné lesní pedagogiky. Na první zastávce nás čekala obora plná divočáků. Dostalo se nám zde odborného výkladu o tom, kde a jak divočáci žijí, čím se běžně v zimě živí a také jsme si je zkusili popsat takzvaně „po myslivecku“. Dozvěděli jsme se, kde má takový divočák světla, slechy, pírko, spárky a paspárky, ryj, ráže nebo třeba klektáky (schválně – kolik z těchto názvů znáte?). K tomuto popisu nám výborně posloužil místní chovný samec Ferda, kterého jsme pak za odměnu nakrmili přivezenými dobrotami i s celou jeho početnou rodinou. Následně jsme se přesunuli k lovecké chatě Heřmánky, kde náš program pokračoval. Prošli jsme si celou přezimovací obůrku pro jeleny a další divokou zvěř. V krmelci jsme se prakticky poučili a ukázali si, co nosit a naopak nenosit jako krmení do lesa pro zvěř a ptactvo. Nechali jsme zde další dobroty, které jsme zvěři přinesli a nakonec jsme se promrzlí přesunuli dovnitř lovecké chaty. Zde jsme si prohlédli kožešiny, zuby, lebky a další trofeje všemožných zvířat, která můžeme v lesích najít – divočáků, jelenů, srnců, lišek, daňků, muflonů a dalších. Podebatovali jsme o výhodách a nevýhodách umělých a živých vánočních stromků, kdy jsme se dozvěděli i poměrně nečekané informace. Na závěr jsme si nově nabyté znalosti procvičili ve znalostní hře, která vypadala jako domino. Nakonec jsme si ještě trochu zadováděli ve všudypřítomném sněhu a plni krásných zážitků se odebrali do autobusu na zpáteční cestu. Moc děkujeme paní Romaně Klevarové z Vojenských lesů a statků za krásný a poučný program.

    • Valašské muzeum
     • Valašské muzeum

     •    Dne 7. a 8. 12. se žáci naší školy (2.B, 3.A, 3.B, 5.A, 5.B) zúčastnili překrásné exkurze v nejrozsáhlejším areálu Valašského muzea v přírodě Valašské dědině. Seznámili jsme se s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventní doby, poznali jsme samotné zvyky a tradice, ale hlavně kouzlo Vánoc v dobách minulých. Kromě krásných zážitků jsme si přivezli i drobnou ukázku z lidové valašské tvorby v podobě dárečků, např. perníčky, lodičky ze skořápek, lité olovo, oplatky a svíčky ze včelího vosku. Jsme rádi, že se nám po mnoha letech podařilo na tuto exkurzi přihlásit. 

    • Soutěž Naší přírodou
     • Soutěž Naší přírodou

     • Dne 6. prosince 2022 se žáci naší školy zúčastnili základního kola 37. ročníku soutěže Naší přírodou pořádanou Biologickou stanicí v Přerově. Zúročili svou důkladnou přípravu a čtyřem z nich se podařilo obsadit první místo. Z 1. místa se radovala Ella Sobotková v oboru Společenstva lidských sídišť, Kryštof Spáčil v oboru Společenstva lesů a Jolana Poláková v oboru Společenstva luk a polí za mladší žáky a Jana Horáková v oboru Společenstva luk a polí za starší žáky. Pavlína Boucníková a Lukáš Mořkovský v oboru Společenstva vody a Anna Lucie Zahradníková v oboru Společenstva lidských sídlišť se umístili na krásném 3. místě. Kousek příslovečného štěstí k získání medailového umístění scházelo Karolíně Kulhánkové  v oboru Společenstva lesa.  Žáci, kteří vybojovali první místo si tím zajistili postup do finále, které se bude konat v březnu a také účast v odměnovém zájezdu na některou přírodovědecky cennou lokalitu v květnu.

      Děkujeme všem soutěžícím, kteří úspěšně reprezentovali naši školu, gratulujeme vítězům a přejeme jim mnoho úspěchů ve finále.

      Mgr. Suchánková Martina

    • Vánoční hvězda
     • Vánoční hvězda

     • I v letošním roce jsme se zúčastnili charitativní sbírky sdružení Šance Olomouc "Vánoční hvězda pomáhá nemocným dětem již 25 let" a i díky Vaší pomoci jsme zakoupili rekordních 195 kusů vánočních hvězd a podařilo se nám tak vybrat a přispět částkou 23 400 Kč.

      Děkujeme všem, kteří se s námi do této akce zapojili!

      Zuzana Kovářová