Máme vás rádi. Přejeme vám hlavně pevné zdraví, neustále dobrou náladu a radost z vaší náročné
            Vaši žáci

• Plavání
          • Plavání

•  Žáci třetích tříd navštěvovali v letošním školním roce výuku plavání v plavecké škole v Hranicích.

Během kurzu jsme se zaměřili na základní plavecké dovednosti, jako je správné dýchání, plavání na břiše i na zádech, a také na různé plavecké techniky. Díky kvalitnímu vedení instruktorů se žákům podařilo zlepšit své plavecké schopnosti a získat větší jistotu v bazénu.

Doufáme, že žáky kurz motivoval k tomu, aby se v plavání dále zdokonalovali.

• Matematický klokan 2023

• Dne 17. března proběhlo na naší škole základní kolo celorepublikové soutěže Matematický klokan 2023. Všichni žáci se hned první vyučovací hodinu pustili do řešení nesnadných matematických a logických úloh. Soutěžili celkem  ve čtyřech kategoriích podle věku. Úspěšným řešitelem jste se stali,  pokud jste dosáhli 80 bodů ze 120- ti možných.

• Ponožkový den

• Žáci i učitelé naší školy si letos opět připomněli 21. březen -  Světový den Downova syndromu. Jelikož toto zdravotní postižení je způsobené ztrojením 21. chromozomu a chromozomy svým tvarem připomínají ponožky, organizace Down Syndrom International je zvolila za symbol akcí k tomuto dni. My jsme si vzali každou ponožku jinou, abychom ukázali, že každý z nás je opravdu trochu jiný.

• Projektový den

• Ve dnech 14. a 16. 3. se konal projektový den pro žáky druhých a sedmých ročníků na téma:
            Prázdniny? Stačí si vzít knihu. Celý den se nesl v duchu měsíce března – měsíce čtenářů a knih.
            Projekt byl zaměřen na zvýšení úrovně čtenářské gramotnosti a vzájemnou kooperaci (spolupráci),
            kdy sedmák učil druháka a naopak.
            Žáci uplatňovali kritické myšlení a osvojovali si základní čtenářské strategie – vytváření představ,
            usuzování a předvídání, vytváření otázek a shrnování obsahu.
            V úvodu byli žáci překvapeni kouzelným kufrem s ukrytými výtvarnými potřebami. Druháci správně
            odhalili, že k tomu, aby mohla vzniknout vodová malba, je za potřebí ještě štětec a voda. Následovala
            práce s knihou Začarovaná třída I. Březinové, ve které namalovaná zvířata obživla díky třem malým
            kouzelníkům. Děti správně vyhodnotily výhody i nevýhody tohoto příběhu a také trable, které by
            nastaly, kdyby obživl třeba takový tygr. Během dne si všichni zopakovali abecedu doplněnou o hru
            na tělo, protože bez písmen by se kniha pro čtenáře určitě neobešla. Ve čtveřicích druháci s pomocí
            sedmáků hledali lístečky s větami, které se vázaly k vylosované literární postavě. Dále poznávali podle
            barvy hlasu literární postavy a sami si posléze zkoušeli hrát s intonací a svým hlasem při čtení. Poznali
            jsme robota, miminko, medvěda, velrybu, skřítka aj. Nesměla chybět burza knih, chvilka tichého čtení
            a sdělování přečteného obsahu. Sedmáci druhákům ukázali, jak na druhém stupni pracují s četbou
            oni. Vylosovali si otázky rozvíjející kritické myšlení na téma postav a předvedli, jak lze na otázky
            odpovídat. Projektový den byl okořeněn tancem s knihou na píseň Budu jejich ochráncem.
            Bylo vidět, jak se žáci navzájem obohacují, pomáhají si plnit úkoly, sdělují si dojmy z četby a
            s aktivitou se zapojují do všech činností.
            Zkuste si vyřešit jeden z příkladů v komentářích, který žáci plnili s nadšením.
            Mgr. Lívová Veronika
            Mgr. Lukačovičová Alena
            Mgr. Mikešková Eva

• Konverzační soutěž v AJ

• V pátek 3. března 2023 se konalo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. Jako každým rokem se soutěžilo ve dvou kategoriích a přestože panovala ze strany žáků značná nervozita, všichni podali skvělé výkony, na které mohou být pyšní. Soutěž se skládala ze dvou částí, písemné a ústní, po jejichž splnění se jednotlivé body sečetly.

V I. kategorii (6. a 7. třídy) se na 3. místě umístila Pavlína Boucníková (7. B), 2. místo obsadil Tomáš Čech (7. B) a z 1. místa se mohla radovat Inna Kozáčková, také ze třídy 7. B. Ve II. kategorii (8. a 9. třídy) skončil na 3. místě Felix Vebr (8. B), na 2. místě se umístil Tomáš Šedrla (8. B) a 1. místo obsadila Pavlína Vočková (9. A). Všem zúčastněným děkujeme a vítězům gratulujeme!

•  Soutěž YPEF
          • Soutěž YPEF

• Dne 2. března 2023 se žáci naší školy zúčastnili okresního kola soutěže YPEF, mladí lidé v evropském lese, která se konala v Lipníku nad Bečvou v budově Vojenských lesů a statků. Soutěž se skládala z písemného testu plného záludných otázek a poznávání přírodnin.

V silné konkurenci 10 týmů ze základních škol a víceletých gymnázií obsadilo družstvo ve složení Pavlína Vočková, Teodor Zverbík a Tadeáš Zverbík krásné 2.místo, stejně jako v loňském roce. Postup do krajského kola si vybojovali žáci z Gymnázia Jakuba Škody.

Družstvo tvořené Karolínou Kulhánkovou, Lukášem Mořkovským a Kryštofem Spáčilem obsadilo 6. místo a nasbíralo zkušenosti do příštího ročníku soutěže.

Děkujeme všem soutěžícím, kteří úspěšně reprezentovali naši školu a přejeme jim mnoho úspěchů v dalším ročníku soutěže.

Mgr. Suchánková Martina

• Recitační soutěž

• Dne 24. 2. bojovali výherci školního kola recitační soutěže v okresním kole o další postup.

S velkou radostí přinášíme tyto novinky:

- V I. kategorii se na 4. místě umístil Matěj Skopalík

- Ve II. kategorii se na 1. místě umístila Michaela Loučková

- V III. kategorii se na 1. místě umístila Lucie Vavříková

Všichni jmenovaní tímto postupují do krajského kola, které se uskuteční v Olomouci.

Všem účastníkům děkujeme za jejich píli a reprezentování školy.