• Beseda s Tomášem Vejmolou
     • Beseda s Tomášem Vejmolou

     • Ve středu 04.03.2020 proběhla na naší ZŠ cestovatelská přednáška Tomík na cestách - Tuktukem z Thajska až na Moravu“. Cestovatel a vypravěč příběhů Tomáš Vejmola připravil pro žáky 8.ročníků přednášku, ve které vypráví o své bláznivé cestě z Bangkoku až na Moravu. Přednáška byla veselá, inspirujícího i motivujícího charakteru, která se nesla v duchu „Všechno jde, když se chce.“ Cestovatel, vypravěč příběhů a spisovatel Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách povykládal o svém dobrodružství a cestách.Tuktuk je thajská tříkolka, kterou si Tomík pořídil v Thajsku a bezjakýchkoli zkušenosti se úplně sám vydal s tímto 35 let starým vozem na roční cestu přes půl světa. Projel tak 13000 km přes Thajsko, Myanmar,Indii, Nepál, Írán, Turecko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko, až jej přesně do roka a do dne dotlačil na Moravu.O tom, že to jde, když se chce, jak zvládnout těžké situace, nebo jaký to je být sám jeden rok na dobrodružné cestě a mnoho barvitých historek plných neskutečných situacích, nabídek k sňatku, útěků před slonem,příšerných Indů ale i nádherného Íránu žákům Tomík s humorem a jistou nadsázkou povyprávěl za doprovodu fotografií, hudby a videí promítaných na plátně.

      Dále Tomáš Vejmola vysvětlil žákům, jak se dostal k psaní své první knihy a co vše předcházelo vydání samotné knihy. Předal žákům své zkušenosti a dal plno rad souvisejících s psaním knihy – Jak začít.Poté prezentoval, jak se kniha píše pro vydavatelství, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor. To vše pověděl s humorem jemu blízkým a zároveň tak, aby byly informace lehce zapamatovatelné a co nejvíce užitečné. Vše bylo završeno autorským čtením!

      Přednášku pro nás připravil a zafinancoval MAP vzdělávání pro ORP Lipník nad Bečvou.

    • Kyberšikana
     • Kyberšikana

     • V pátek 21.02.2020 se žáci 8.tříd zúčastnili zajímavé besedy na téma Kyberšikana a Kybergrooming. Vzdělávací akce byla pod vedením lektorek z firmy E-bezpečí. Beseda byla zaměřena na prevenci v oblasti rizikové komunikace realizované pomocí internetu a mobilních telefonů. Hlavními tématy vzdělávací akce byly otázky kyberšikany a kybergroomingu. V první části besedy se žáci dozvěděli, co je to kyberšikana, jaké má projevy, čím se liší od tradiční šikany, jak se proti ní bránit a chránit a jak postupovat v krizových situacích. Tématem druhé hodiny byla probírána problematika nebezpečné internetové manipulace, tzv.kybergroomingu, ve které se internetoví útočníci snaží získat důvěru oběti, kterou pak přimějí k osobnímu setkání. Žáci pochopili, jaké manipulativní techniky útočníci používají. Na vlastní kůži si vyzkoušeli sami internetovou manipulaci a vydírání. Lektoři demonstrovali nebezpečí kybergroomingu na vybraných kauzách z celého světa i ČR. Lektoři představili i případy, ke kterým došlo v souvislosti se zneužitím sociální sítě Facebook. Na závěr besedy obdrželi žáci tématickou skládačku s probranými tématy a kontakty na intervenční instituce.

      Lenka Zavadilová (MAS Lipník nad Bečvou)

       

    • Exkurze ŠD v NOE
     • Exkurze ŠD v NOE

     • Ve středu 19.2.2020 se naše družina zúčastnila exkurze ve výrobně plyšových hraček v NOE v Lipníku nad Bečvou. Nejprve jsme se od pana ředitele dozvěděli něco málo o historii výrobny a poté vyrazili dál. Ve výrobně hraček jsme se seznámili, co vše je třeba udělat, aby se výrobek dostal ke svému objednavateli. Viděli jsme přípravu textilních polotovarů, jejich střihání, šití, prohlédli si výrobu vystřižených dílků, jejich následné zpracování a samozřejmě závěrečnou kompletaci maňásků, plyšáků a postaviček... Mohli jsme zde zhlédnout výrobu maňásků, plyšáků ze všech oblastí života. Jak zvířátka, tak i oblíbenou postavičku Michala Nesvadby. Celá prohlídka trvala necelou hodinu a dětí si mohou do výrobny zajít i s rodiči a nějakého toho plyšáčka nebo maňáska si koupit.

      P. Koláčková

    • Recitační soutěž
     • Recitační soutěž

     • V úterý 18. února se sešlo rekordních 37 recitátorů z  1. – 5. tříd, aby předvedli svou dovednost reprodukce uměleckého textu. Letos byla úroveň soutěže opravdu vysoká a porota měla hned od začátku velmi těžkou situaci. Premiérově vystoupili se svými texty prvňáčci, i když pro ně ještě není ani kategorie vytvořená! Byli tak šikovní, že i v této nulté kategorii byla vyhlášena první tři místa. Vítězem se stal Jeník Jurečka, druhé místo získala Verunka Rašková a třetí příčka připadla Terezce Ježkové. Také v 1. kategorii / 2. a 3. třída/ slyšela porota úžasné výkony. Třetí místo vybojoval Bořek Hanslian, druhé místo připadlo Dominice Václavíkové a zvítězila Michaela Loučková.            

      Nejhorší rozhodování čekalo porotu ve 2. kategorii / 4. a 5. třída/. Zde se urodilo nejvíce zdatných recitátorů a se svými neoposlouchanými texty se mezi nimi strh opravdový boj. Škoda, že do okresního kola mohou postoupit z každé kategorie jen dva soutěžící. Porota nakonec udělila dvě třetí místa, a to Karolíně Kulhánkové a Elen Holubové. Na druhém místě se umístil Šimon Štoural a vítězství si odnesla Kristýna Linhartová. Všem soutěžícím děkujeme za hezký zážitek a 13. března přejeme v okresním kole hodně štěstí!

      Mgr. L. Procházková, Mgr. E. Mikešková

     • Dotazníky - Mapaškoly

     • Vážení rodiče, na základě vašich požadavků jsme se rozhodli prodloužit termín na odevzdání dotazníků do čtvrtku 20.2.2020. Těm, kteří nám dotazníky již vyplnili, děkujeme. Připomínáme, že pokud vám nevyhovuje elektronická forma, můžete si vyžádat dotazník papírový a ten vhodit po vyplnění do schránky umístěné u vchodu do školy, nebo jej můžete zaslat přímo společnosti Scio.

    • Okresní kolo konverzační soutěže v AJ
     • Okresní kolo konverzační soutěže v AJ

     • V uplynulých dnech proběhlo v Přerově okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce. V první kategorii 6. a 7. tříd naši školu reprezentoval žák Zdeněk Omasta ze 7. A. Do druhé kategorie 8. a 9. tříd se probojovala Alena Horáková z 9. A. Soutěž se skládala ze dvou částí – písemné a ústní. Naši žáci se sice po zdlouhavém dni na stupně vítězů nevyšplhali, přesto jim ale patří obrovská poklona za překonání nervozity a odvedení skvělých výkonů. Oba zúčastnění se domů vraceli s novou zkušeností a drobnou upomínkou za účast.

      Gabriela Zaoralová

    • Karneval s kouzelníkem
     • Karneval s kouzelníkem

     • Návštěva kouzelníka DUO WALDINI byla pro naše družiny opět příjemnou návštěvou. Tentokrát bylo vystoupení spojeno s dětským karnevalem. Kouzelník nás ve svém vystoupení vtáhl do světa kouzel a ukázal, co všechno umí. Dětem se líbilo celé jeho vystoupení, které bylo zakončené pohlazením živého králíčka. Odměnou pro kouzelníka byl doprovázející se smích dětí, který zněl určitými částmi vystoupení. Ve druhé části programu začal opravdový maškarní rej, při kterém děti předvedly své masky a měly si možnost zasoutěžit. V závěru programu všechny děti dostaly pamětní list a sladkou odměnu.

      Marie Horká

    • Soutěž ve sběru recyklovatelných materiálů
     • Soutěž ve sběru recyklovatelných materiálů

     •  

      Sbírali jsme baterie, elektrospotřebiče, náplně do tiskáren, plechovky od nápojů,....

      Za první pololetí školního roku nejvíce odevzdaných recyklovatelných materiálů odevzdala třída:

      1 – 2. A  - 105 bodů

      2 – 8. B  - 30 bodů

      3 – 3. B - 27 bodů

      Mezi nejaktivnější žáky „Ekožáky patří“:

      1 - Fridrich Tomi – 2. A 

      2 – Klika David – 8. B  

      3 – Wölkl David – 3. B

      Těmto třídám a jednotlivcům patří velké poděkování, že jim není lhostejná ekologie a chování  k naší přírodě.

      Ing. B. Hájek

    • Fakescape
     • Fakescape

     • Ve čtvrtek 13.02.2020 se na Základní škole Osecké uskutečnila úniková hra Fakescape., kterou financuje MAP Lipník nad Bečvou. Únikové hry se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků. Fakescape je zajímavá úniková hra, kterou mohou učitelé zpestřit své hodiny a především jim pomůže při vyučování mediální gramotnosti. Žáci byli rozděleni do několika skupin po 4, aby se mohli dostatečně zapojit. Úniková hra se skládala ze čtyř úkolů. Děti se postupně věnovaly následujícím tématům: čtení textu s porozuměním, manipulaci na fotografiích, rozpoznávání manipulativních titulků, vyhledávání a ověřování fakt na internetu a bezpečnost hesel na internetu. Ve hře byly použity konkrétní příklady ze sociálních sítí. Vyzkoušeli si, jaké to je, odhalovat dezinformátory, uniknout fakenews a nenechat se od někoho napálit. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli roli novinářů, kteří hrají důležitou roli v souboji mezi pravdou a manipulacemi, fakty a dezinformacemi. Při únikové hře s názvem Fakescape čekalo na ně velké dobrodružství, při kterém čelili manipulativním technikám, byli nuceni si ověřovat informace, přemýšlet nad kybernetickou bezpečností a síle hesel a také vyhledávat a poznávat kvalitní zdroje. Zároveň si procvičili koordinaci a práci v týmu. Žáci během hry pomáhali profesoru Vševědovi, aby zachránili lidstvo před velmi nebezpečným virem, který z lidí dělá nemyslící bytosti, takzvané dezinfombie. Všichni žáci úspěšně unikli. Pravidla hry byla jednoduchá a všichni žáci ji porozuměli. Na závěr děti čekala diskuse o problémech a zajímavostech, na které při hraní narazily.

      Bc. Lenka Zavadilová (MAP)

       

    • Dotazníkové šetření Mapa školy
     • Dotazníkové šetření Mapa školy

     • Vážení rodiče, učitelé, žáci, zaměstnanci.

      Cílem naší školy je, aby se děti do školy těšily a cítily se zde bezpečně, učitelé předávali znalosti a vědomosti s chutí a svou práci měli rádi, aby se provozním zaměstnancům ve škole dobře pracovalo a rodiče byli s výběrem školy pro své děti spokojení. Zda se nám to daří a co bychom případně měli změnit, nám musíte říct vy, kteří jste do chodu školy zapojení. Proto jsme si nechali ve spolupráci se společností Scio připravit dotazník, který vám předkládáme, a prosíme o jeho vyplnění. Důležité jsou pro nás všechny vaše připomínky, třeba i ty nepříjemné, nad kterými se tak můžeme zamyslet. 

      Výsledky zveřejníme na webu školy a budeme vás o nich informovat.  

      Šetření probíhá elektronickou formou, přístup do dotazníku vám posíláme po dětech společně s těmito instrukcemi. Pokud vám elektronická varianta dotazníku nevyhovuje, vzkažte nám po dítěti a my vám zašleme dotazník v papírové formě.  

      Za každé dítě ve škole vyplňte vždy jen jeden dotazník. Instrukce k jeho vyplnění jsou uvedeny v hlavičce.

      Do kdy: Elektronický dotazník prosím vyplňte nejpozději do neděle 16. 2. 2020. Odpovědi se ukládají průběžně, po jeho vyplnění již není nic dalšího potřeba. Pokud si zvolíte papírový dotazník,  vhoďte ho po vyplnění do schránky na dotazníky umístěné u vchodu do školy opatřené logem společnosti Scio nejpozději do pondělí 17. 2. 2020. Nebo jej můžete poslat přímo do společnosti Scio na adresu: Scio, Mapa školy, Pobřežní 34, Praha 8, 186 00.

      Anonymita: Šetření je připraveno tak, abyste mohli své názory vyjádřit bez obav ze zneužití. Kód školy je vždy pro jednotlivou třídu stejný. Vyplněné papírové dotazníky osobně vhodíte do schránky na dotazníky, nebo je můžete zaslat přímo společnosti Scio.

      V případě dotazů jsme vám k dispozici. Děkujeme za vaše názory i vaši pomoc.

      Lukáš Rejzek, ředitel školy

       

    • Maxipes Fík
     • Maxipes Fík

     • „Tatí, já byfem chtěla pfa.'' řekla Ája. Tak jí tatínek koupil psa. ,,Jmenuje se Rek'' oznámil. 
      A protože Ája neuměla říkat R, říkala mu Fek. ,,To už mu rovnou můžeme říkat Fík'' řekl tatínek. 

      A tak to všechno začalo 11. 2. 2020 v Beskydském divadle v Novém Jičíně, kam se vydali naši prvňáčci  a druháčci  i skupina žáků z třetích tříd.

      Byli jsme svědky toho, jak z malého pejska vyrostl velký pes Fík, který se dostal až do školy, došel páníčkovi pro pivo a dostal angažmá v cirkusu.
      Dokonce se vydal do světa, kde se potkal s námořníky, Eskymáky, Indiány a protože každý s Fíkem zažije moc legrace, tak má po celém světě kamarády.

      Ale jak se říká: „Všude dobře, doma nejlíp“.
      Moc rád se nakonec vrátil domů za svou Ájou, které na pouti koupil velké perníkové srdce „Z lásky“.

      Během představení na motivy knihy  R. Čechury jsme se nejen zasmáli, ale také si s Fíkem zacvičili, zazpívali a na rozloučenou se s ním také vyfotili. Pohádka se nám velmi líbila a velká nafukovací loutka Fíka nás všechny úplně okouzlila.

      Byla to zkrátka psina!

    • Školní kolo recitační soutěže
     • Školní kolo recitační soutěže

     • V úterý 11. 2. 2020 se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže žáků 6. – 9. tříd.

      I když chřipková epidemie zasáhla i do řad našich recitátorů, slyšeli jsme řadu hezkých výkonů.

      Zazněla próza i poezie, moderní i klasické texty, básně k zamyšlení i vtipné příběhy.

      Do okresního kola porota vybrala žákyni 7. A Kristýnu Hynčicovou, která přednesla prozaický text Aloise Mikulky O Šípkové Růženě. Kristýně budeme v březnu držet palce.

      2. místo získala Julie Vidrmanová a třetí příčku Lucie Jedličková.

      Všem recitátorům děkujeme za snahu a zpříjemněné dopoledne.

    • YPEF 2020
     • YPEF 2020

     • Dne 6. února se zúčastnili vybraní  žáci 7. a 9. tříd soutěže YPEF (mladí lidé v evropských lesích), která se konala v budově VLS v ulici Na Zelince.  Týmu ve složení Kristýna Knolová, Ela Petrželová a Zdeněk Omasta se podařilo po testu a praktickém poznávání přírodnin obsadit 3. místo.

      Družstvo ve složení Natálie Rýznarová,  Johanka Habermannová a Michaela Matoušková vybojovalo 2. místo, přičemž jim o jediný bod uniklo první místo a postup do regionálního kola v Hranicích.

      Děkujeme tímto  všem za úspěšnou reprezentaci školy.

      Mgr. Suchánková Martina

    • Přebor škol v obřím slalomu
     • Přebor škol v obřím slalomu

     • 6. února Šimon Koláček a Ondřej Kalivoda reprezentovali školu v obřím slalomu na Potštátě. Ve velké konkurenci tentokrát medaili nedovezli. Není důležité vždy vyhrát, ale mít odvahu se zúčastnit.

    • Vysvědčení
     • Vysvědčení

     • Tvé krásné vysvědčení

      jistě náhodou není.

      Je výsledkem Tvého snažení.

      Protože jsi pilný byl

      a pořádně se učil,

      tak sis ho zasloužil.

      BLAHOPŘEJEME (ať to dopadlo jakkoliv)

    • Ochutnávání písmenek – učíme se všemi smysly
     • Ochutnávání písmenek – učíme se všemi smysly

     • Zrak, sluch, čich, chuť, hmat, všechny tyto smysly byly důležité při plnění úkolů, které měli pro děti 1. B na šesti stanovištích připravené žáci 6. A třídy.

      Malí čichali, ochutnávali a poznávali, tvořili hmatové číslice, hmatem poznávali číslice a písmenka, skládali dětský scrabble, pracovali u interaktivní tabule. Velcí vysvětlovali,  dohlíželi, pomáhali, povzbuzovali, oceňovali snahu i vědomosti. Celou akci provázela dobrá nálada, pohoda, radost a rozzářené oči prvňáčků.

      Žákům 6. A třídy i jejich paní učitelce třídní Libuši Procházkové patří velké poděkování, které malí projevili potleskem. Byli jste úžasní, skvělí a báječní, bez vás a vaší pomoci by se tyto dvě hodiny netradiční výuky nemohly uskutečnit. Děkujeme.

                                                                      Marcela Vrubelová, třídní učitelka 1. B

    • Chemie jinak
     • Chemie jinak

     •  

      Dne 28. ledna 2020 navštívil naši školu student biochemie a popularizátor vědy Miroslav Peřina. Žáci nejen 8. ročníků tak měli možnost zažít chemii a fyziku v netradiční, praktické formě. Experimenty se jim velmi líbily a některé z nich si mohli sami vyzkoušet. Největší úspěch a zájem sklidilo zapalování rukou a pokusy pro malé děti. Vedle experimentů se také dozvěděli zajímavosti z oblasti biochemie, procesů v lidském organismu a nejnovějšího výzkumu protirakovinových látek.

      Mgr. M. Techetová

    • Pomohli jsme
     • Pomohli jsme

     • ŠKOLNÍ DRUŽINA A ŠKOLNÍ KLUB SE PŘIPOJIL K POMOCI S DOVYBAVENÍM DĚTSKÉ SKUPINY POHÁDKA (skupina pro děti ze sociálně slabých rodin a dětí rodičů samoživitelů v Lipníku nad Bečvou) HRAČKAMI. 

      Všem děkujeme, kdo dětem hračkou přispěl !!!

    • Konverzační soutěž v AJ
     • Konverzační soutěž v AJ

     • Ve čtvrtek 23. ledna se uskutečnilo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce, které se skládalo ze tří částí – poslechové, písemné a ústní. Všichni zúčastnění odvedli skvělé výkony a zaslouží si obrovskou pochvalu. V první kategorii 6. a 7. tříd zvítězil Zdeněk Omasta (7. A) a vybojoval si tak postup do okresního kola. Na druhém místě se umístil Jindřich Plachý (7. B) a třetí skončil Tomáš Anderla (7. A). Ve druhé kategorii 8. a 9. tříd se na prvním místě umístila Alena Horáková (9. A), která rovněž postupuje do okresního kola, druhé místo obsadil Vojtěch Mastný (8. B) a z třetího místa se radovala Hana Szczyrbová (9. A). Všem vítězům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole.

      Mgr. G. Zaoralová